Poniżej przedstawiamy zasady oraz wymogi formalne programu rządowego Moje Ciepło.
Jaki jest cel programu?
Celem rządowego programu jest wsparcie w naszym kraju rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej poprzez zastosowanie powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
Na co można uzyskać dofinansowanie?
Dofinansowanie można otrzymać na zakup oraz instalację nowych pomp ciepła (powietrznych i gruntowych), które zostaną wykorzystane do celów ogrzewania lub ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.
Współfinansowaniu inwestycji podlega zakup i montaż następujących urządzeń zawartych w ofercie naszej firmy:
- pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem;
- pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem.
W budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (także w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe. Podobna sytuacja jest również w przypadku kominków, które pełnią funkcje ogrzewania w domu. Otrzymanie dofinansowania jest natomiast możliwe w sytuacji gdy, kominek pełni rolę rekreacyjną lub ozdobną.
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Wnioskodawcą powinna być osoba będąca właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego (wolnostojących, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej). Co jest również istotne, przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:
- nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.) albo
- złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
Ponadto wnioskodawcą musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Wnioskodawca musi być również wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – w przypadku różnicy w osobie Wnioskodawcy a nabywcy/odbiorcy należy załączyć stosowne oświadczenie.
Ile dofinansowania można otrzymać?
Formą wsparcia udzielanego w ramach rządowego programu jest dotacja do 30% kosztów kwalifikowanych, której wysokość będzie uzależniona od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadanie przez wnioskodawcę karty dużej rodziny.
W przypadku pompy ciepła typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze maksymalny poziom dofinansowania będzie wynosił 7000 zł.
W programie Moje Ciepło dochód wnioskodawcy nie jest brany pod uwagę.
Jaka jest forma dofinansowania?
Wnioskodawca dofinansowanie może uzyskać w formie bezzwrotnej dotacji.
W jaki sposób można złożyć wniosek?
Decydując się na zakup i montaż pompy ciepła w firmie Leste Green, nasi specjaliści pomogą przygotować niezbędne dokumenty oraz wypełnić wniosek o dotację. Wniosek składany jest wyłącznie w formie elektronicznej, dzięki czemu jest szybciej rozpatrywany.
Jaki jest termin składania wniosków?
Nabór wniosków trwa do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.
Czy można łączyć program Moje Ciepło z ulgą termomodernizacyjną?
Tak można. Jednak z ulgi będzie mógł skorzystać wnioskodawca, który poniósł koszty związane z zakupem i montażem pompy ciepła po oddaniu budynku jednorodzinnego do użytkowania, w przypadku gdy zawiadomiono o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.
Czy można łączyć program Moje Ciepło z programem Mój Prąd?
Tak można łączyć dotacje z obu programów. Istotne jest jednak to, aby dofinansowanie obejmowało różne elementy przedsięwzięcia, czyli pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne.
Czy można łączyć dotację z programu Moje Ciepło z programem gminnym?
Niestety, nie można łączyć dotacji z programu Moje Ciepło z dotacją gminną.
Jakie są pozostałe istotne warunki dofinansowania?
- Wskaźnik Ep, który określa ilość energii odnawialnej (na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej) powinien wynosić maksymalnie 55 kWh/(m² × rok) – dla wniosków składanych od 2023 r.
- Aby pompy ciepła zostały objęte dofinansowaniem muszą spełniać następujące wymagania:
– dla pomp ciepła typu powietrze/woda i pomp ciepła typu grunt/woda lub woda/woda, minimalna klasa efektywności energetycznej to A++ dla temperatury zasilania 55°C;
– dla pomp ciepła typu powietrze/powietrze w systemie centralnym dla całego budynku jest to natomiast posiadanie przez nie klasy minimum A+ dla klimatu umiarkowanego.
- Instalowana pompa ciepła musi być nowa, a co za tym idzie wyprodukowana w ciągu maksymalnie 24 miesięcy przed montażem;
- Dofinansowanie zostanie udzielone wyłącznie na inwestycję zakończoną przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie;
- Na jeden budynek może być przyznane jedno dofinansowanie w ramach programu;
- Rodzaj pompy ciepła oraz jej typ i podstawowe parametry powinny być uwzględnione na fakturze lub innym dokumencie księgowym. W przypadku braku takich informacji należy dołączyć specjalne oświadczenie wykonawcy/sprzedawcy, że pompa spełnia wskazane w programie parametry;
- Wykluczone z programu są pompy ciepła pracujące wyłącznie na potrzeby c.w.u.
Jaki jest koszt pompy ciepła typu powietrze -woda wraz z instalacją?
Trudno jest podać koszt pompy ciepła „od ręki”, gdyż cena pompy wraz z montażem jest zależna od wielu czynników i ustalana indywidualnie. Obliczając koszty pompy ciepła brane są pod uwagę następujące czynniki:
- powierzchnia budynku,
- rozmiar systemu grzewczego,
- zapotrzebowanie energetyczne budynku (m.in. czy dom jest prawidłowo ocieplony),
- rozmiar i wydajność pompy,
- koszt zakupu całego systemu,
- koszt samego montażu.
Dlatego, aby poznać całkowity koszt urządzenia wraz z montażem warto skontaktować się z doradcami Leste Green, którzy na podstawie przeprowadzonego bezpłatnego audytu w domu klienta pomogą dobrać urządzenie odpowiednie dla jego domu, a także przygotują specjalną ofertę.
Jaki jest czas oczekiwania na realizację przedsięwzięcia?
Instalacja pompy ciepła wraz z osprzętem odbywa się w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy z klientem. Termin może być również ustalony w późniejszym czasie, w zależności od preferencji klienta.
Ile czasu zajmuje instalacja pompy ciepła?
Montaż pompy ciepła zajmuje od 2-3 dni roboczych
Jak długo trwa gwarancja na urządzenia z firmy Leste Green?
Gwarancja na nasze urządzenia wynosi 5-7 lat. W okresie trwania gwarancji nasz zespół wykonuje co roczne przeglądy techniczne. Serwis jest usługą płatną, którą należy wykonywać w celu utrzymania gwarancji na pompę oraz uzyskania efektywniejszej pracy systemu grzewczego.
Jakie dokumenty trzeba złożyć do programu Moje Ciepło?
- Pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy (obowiązkowe);
- Zawiadomienie o zakończeniu budowy lub decyzja o pozwoleniu na użytkowanie (jeśli dotyczy);
- Charakterystyka energetyczna budynku lub świadectwo charakterystyki energetycznej (obowiązkowe);
- Protokół odbioru – załącznik nr 2 do Programu Priorytetowego „Moje Ciepło” (obowiązkowe);
- Faktura lub równorzędny dokument księgowy (obowiązkowe);
- Potwierdzenie dokonania płatności (obowiązkowe);
- Karta produktu i etykieta energetyczna zakupionej i zamontowanej pompy ciepła (obowiązkowe);
- Oświadczenie o posiadaniu zgód: współwłaściciela/wszystkich współwłaścicieli budynku (jeśli dotyczy);
- Skan Karty Dużej Rodziny (dwie strony) (jeśli dotyczy);
- Pełnomocnictwo do złożenia wniosku o dofinansowanie (jeśli dotyczy);
- Oświadczenie dotyczące nabywcy wskazanego na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym (jeśli dotyczy);
- Inny dokument (m.in. niezbędna dokumentacja geologiczna dla gruntowej pompy ciepła) (jeśli dotyczy).
Źródło informacji:
https://mojecieplo.gov.pl/